wieza.org

Planeta

agregator wieści o fantastyce, RPG, serialach fantastycznych i ciekawostkach naukowych

Archiwum

Kategoria: Fantastyka – wieści RSS

„Strup” to wstrząsające świadectwo o pokłosiu wojny domowej w Hiszpanii. Choć żyjący nie chcą o niej z różnych przyczyn rozmawiać, szczątki zmarłych krzyczą. Oskarżąją i ostrzegają.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Najlepsi z najgorszych

sty 27
Wieści - Książki - POLTERGEIST

Joe Abercrombie to jeden z tych autorów, którzy cały czas piszą tę samą powieść. Zdarza mu się powtarzać, ale dzięki sięganiu po wielokrotnie sprawdzone zabiegi zwykle osiąga co najmniej dobry efekt…

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Outsider w nowym wydaniu

sty 27
Wieści - Książki - POLTERGEIST

30 stycznia do sprzedaży trafi nowe, filmowe wydanie powieści Outsider autorstwa Stephena Kinga, które ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Niedawno zadebiutował też wyprodukowany przez HBO serial oparty na tej książce.
Zapowiedź:

Bestialska zbrodnia. Śledztwo pełne znaków zapytania. Stephen King, znajdujący się w szczególnie owocnym okresie twórczości, przedstawia jedną ze swoich najbardziej niepokojących i wciągających opowieści.

W parku miejskim znalezione zostaje zmasakrowane ciało jedenastoletniego chłopca. Naoczni świadkowie i odciski palców nie pozostawiają wątpliwości: sprawcą zbrodni jest jeden z najbardziej lubianych obywateli Flint City. To Terry Maitland, trener drużyn młodzieżowych, nauczyciel angielskiego, mąż i ojciec dwóch córek. Detektyw Ralph Anderson, którego syna Maitland kiedyś trenował, nakazuje przeprowadzić natychmiastowe aresztowanie w świetle jupiterów. Maitland ma wprawdzie alibi, ale Anderson i prokurator okręgowy wkrótce zdobywają kolejny niezbity dowód: ślady DNA. Sprawa wydaje się oczywis [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Nowa powieść Pullmana zwizualizowana

sty 27
Wieści - Książki - POLTERGEIST

Na profilu FB studia Dark Crayon zaprezentowano projekt grafiki okładkowej książki La Belle Sauvage autorstwa Philipa Pullmana, która ukaże się nakładem wydawnictwa Mag 26 lutego.
Opis książki:

"Malcolm był synem właściciela, jedynakiem (…) miał wielu kolegów, ale największą radość sprawiało mu pływanie kanoe w towarzystwie swojego dajmona, Asty. Kanoe nazywało się La Belle Sauvage."

Malcolm Polstead wiedzie w oberży nad Tamizą życie bezpieczne i szczęśliwe, choć niezbyt ekscytujące. Jednakże pewnej zimy, podczas nieustających ulewnych deszczy dochodzi do zderzenia sił nauki, religii i polityki. W obliczu pogodowego szaleństwa wszystkie pewniki w świecie Malcolma nagle się rozpadają. Kiedy zrządzeniem losu zostaje opiekunem dziewczynki imieniem Lyra, musi podjąć największe wyzwanie w życiu i odbyć niebezpieczną podróż, która na zawsze zmieni ich oboje…

Dwadzieścia dwa lata po opublikowaniu przełomowych "Mrocznych Materii" Philip Pullman wraca do swojego niesamowitego świata równoległego w mistrzow [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Drugi tom Planetside zapowiedziany

sty 27
Wieści - Książki - POLTERGEIST

21 lutego nakładem wydawnictwa Fabryka Słów ukaże się Przestrzeń, drugi tom cyklu science fiction Planetside autorstwa Michaela Mammaya – zachęcamy do zapoznania się z jego opisem.
Zapowiedź:

Kolejna uzależniająca powieść autorstwa Michaela Mammaya. Korporacyjne intrygi, międzyplanetarna polityka i operacje wojskowe łączą się w spójną całość, która jednocześnie satysfakcjonuje i zapewnia świetną rozrywkę. („SFCrowsnest”)

Słynny weteran trafia między młot intryg obcej rasy a kowadło ludzkiej hipokryzji…

Gdy pułkownik Carl Butler wraca po zakończeniu swojej misji na Kappie, spotyka się ze sprzecznymi reakcjami. Jedni uważają go za nieustraszonego bohatera wojennego, inni widzą w nim pariasa. Zmuszony do przejścia w stan spoczynku, osiedla się na planecie Talca Cztery, gdzie obejmuje stanowisko wiceprezesa do spraw bezpieczeństwa w firmie zajmującej się nowoczesnymi technologiami wojskowymi. Oficjalnie ma ją chronić na korporacyjnym polu walki, w rzeczywistości ma jedynie robić wrażenie na klientach i inwestora [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Jednym z telewizyjnych filmów, które tajemniczym zrządzeniem losu trafiły u nas na płyty DVD, jest „Hydra”. Szczęśliwie jej seans nie jest jakimś szczególnie traumatycznym przeżyciem…

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Wybierz Książkę Roku 2019 spośród 30 nominowanych przez nas pozycji.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Po raz kolejny zapraszamy do głosowania na najlepsze książki minionego roku. Tym razem mamy dla Was 30 pozycji wydanych w 2019. Wybierzcie pięć z nich, aby zagłosować.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

W „Martwej wodzie” Tomasz Kontny, scenarzysta serii, kontynuuje wątek rozpoczęty w poprzednim zeszycie, zatytułowanym – dla odmiany – „Żywa woda”. Pracownicy Wydziału 7 (VII) muszą tym razem zmierzyć się z wrogiem niezwykle groźnym, a na dodatek działać niezwykle ostrożnie, mając w bezpośrednim sąsiedztwie tajną bazę wojsk radzieckich.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dzisiejszy kadr uczy, że da się zrobić postać obcego do filmu science fiction i tanio, i oryginalnie. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy kamerzysta postanawia uchwycić taki twór w całości, i to w sensownym oświetleniu…

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

„Bjørn – syn burzy” to niezbity dowód na to, że powieść historyczna może być dla młodzieży równie wciągającą lekturą co pierwszorzędna fantastyka. To efekt tego, że Paweł Wakuła w swej książce umiejętnie łączy trzymającą w napięciu intrygę kryminalną z barwną opowieścią o początkach państwa Polan.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Światowa premiera powieści The Ballad of Songbirds and Snakes, nowej książki Suzanne Collins z uniwersum Igrzysk śmierci, została zapowiedziana na 19 maja, natomiast polska edycja ukaże się niedługo później, bo w połowie czerwca bieżącego roku. Wydawnictwo Media Rodzina udostępniło również opis tego tytuły – zachęcamy do lektury.
Opis książki:

Ambicja go napędza.

Rywalizacja go motywuje.

Jednak władza ma swoją cenę. 

Dziesiąte Głodowe Igrzyska rozpoczyna poranek dożynek. Na Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow przygotowuje się, by jak najlepiej wykorzystać szansę na chwałę – jako mentor. Jego rodzinny dom podupadł i kruchy los mężczyzny zależy teraz od tego, czy Coriolanus zdoła pokonać innych mentorów urokiem i sprytem.

Tyle że los nie bardzo mu sprzyja. W udziale przypadła mu dziewczyna z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Losy obojga splotą się ciasno – każda decyzja, jaką podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie walka trwa aż do śmierci, al [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Lutowa Nowa Fantastyka już w sprzedaży

sty 26
Wieści - Książki - POLTERGEIST

Kilka dni temu do sprzedaży trafił lutowy numer magazynu Nowa Fantastyka, w którym znajdziemy m.in. wywiady z Claesem Bangiem (odtwórcą roli Draculi w nowym serialu BBC), Henrym Cavillem i Joeyem Bateyem (Geraltem i Jaskrem z Netfliksowego Wiedźmina), opowiadania, felietony oraz recenzje.
Spis treści:

Proza polska:

CMENTARZ Z WIDOCZKAMI Marcin Rusnak

Proza zagraniczna:

NAJPIĘKNIEJSZE CHWILE Ken Liu
CZARODZIEJ LOFT Eleanor Arnason
POD DRZEWEM BOGINEK Kathleen Kayambe

Publicystyka:

ZAPOWIEDZI / RYNN RYSUJE
ZASTRZYK PRZYSZŁOŚCI Marek Starosta
POWRÓT KSIĘCIA CIEMNOŚCI Wywiad z Claesem Bangiem
CZYJA PRZYSZŁOŚĆ? NASZA PRZYSZŁOŚĆ! Błażej Jaworowski
PROZA SAPKOWSKIEGO MNIE OSZOŁOMIŁA Wywiad z Henrym Cavillem
GRANIE JASKRA JEST WYCIEŃCZAJĄCE Wywiad z Joeyem Bateyem
EUKLIDESOWA FANTASTYKA Andrzej Kaczmarczyk
PLASTIK TO ZŁO, A RECYKLING TO ZBAWIENIE. NIE. Rafał Kosik
POŚWIĄTECZNY WEHIKUŁ CZASU Tomasz Kołodziejczak
WSPOMNIENIE O BOGUSŁAWIE POLCHU Waldemar Miaśkiewicz
LIL I PUT – KOMIKS Maci [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

We wrześniu 2018 roku Detective Comics wystartowało ze swoim nowym imprintem, który otrzymał nazwę „DC Black Label”. Celem nowego przedsięwzięcia było (i jest nadal) zaprezentowanie dobrze znanych wszystkim bohaterów – jak Batman, Superman czy Wonder Woman – w poważnych, wymagających historiach, przeznaczonych wyłącznie dla dorosłego odbiorcy. Kto pierwszy? Człowiek–nietoperz.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Powrót na Przestrzeń zewnętrzną

sty 26
Wieści - Książki - POLTERGEIST

W księgarniach możemy już znaleźć Nieugiętego, czwarty tom cyklu space oper Przestrzeń zewnętrzna autorstwa Jacka Campbella. Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Fabryka Słów.
Opis książki:

Załoga Nieulękłego odeskortowała bezpiecznie przedstawicieli obcej rasy na Starą Ziemię. Zanim jednak okręt opuścił Układ Słoneczny, doszło do uprowadzenia dwojga młodych oficerów. Mrożący krew w żyłach pościg doprowadza Admirała Johna „Blacka Jacka” Geary'ego do jedynego miejsca, w którym nie może postać stopa człowieka: na Europę, księżyc Jowisza.

Każdy okręt, który na nim wyląduje, musi pozostać tam na zawsze albo zostanie zniszczony podczas próby startu – a to stawia admirała przed największym dylematem w jego karierze. Co gorsza, za sprawą knowań Syndyków, sytuacja w Sojuszu staje się coraz bardziej napięta. Admirał otrzymuje rozkaz wyruszenia na czele niewielkiej eskadry aż na granicę z przestrzenią należącą do pokonanego wroga. Tam właśnie natrafi na zagrożenie mogące doprowadzić do ostatecznego upadku Sojuszu…

Tytuł: [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)