wieza.org

Planeta

agregator wieści o fantastyce, RPG, serialach fantastycznych i ciekawostkach naukowych

Archiwum

Kategoria: Nauka i technika RSS

Platforma Blox zostanie wkrótce zamknięta. Dlatego nowym adresem tego bloga jest: https://mlodyfizyk.home.blog/
 

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Psychoanaliza kwantowa

gru 29
Będąc młodym fizykiem

Zdjęcie okładki z księgarni Amazon
 „In  Quantum Psychoanalysis: Essays on Physics, Mind ,and Analysis Today  Gerald J. Gargiulo seeks to align psychoanalytic theory with physic’s new probabilistic conception of the physical world and, in so doing, to provide psychoanalytic clinicians with a needed new metapsychology to support current intersubjective perspectives. The post-modern conception of quantum physics has called into question the certainty of classical physics, which sought law-like patterns of physical forces in a physical world of absolute categories that exist independent of subjective interpretation.
It is well known that the new clinical theories that have emerged in psychoanalysis since Freud, as a result of treatment experiences with a wider variety of patients, have not fit well with his original underlying metapsychological categories (e.g., id, ego, superego) and his explanations of competing energic forces (e.g., repression, repetition compulsion), w [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Medycyna nieliniowa

gru 22
Będąc młodym fizykiem

„Według teorii dr. M. W. Kutuszowa, jednym z wiodących czynników regulujących w żywej materii jest światło. Fotoaktywność, fotokataliza, polaryzacja, anizotropia i inne zjawiska fizyczne są charakterystyczne dla żywych substancji, niezależnie od poziomu organizacji. Normalne komórki i tkanki, będąc aperiodycznymi kryształami, absorbują światło i emitują luminescencję w bardzo wąskich zakresach. Te właściwości dotyczą zarówno komórek  normalnych, jak i nowotworowych, które mają swój zakres promieniowania i pochłaniania. DNA polaryzuje światło w prawo i charakteryzuje się pozytywną dwójłomnością, a białka polaryzują światło w lewo i mają negatywną dwójłomność. Ten mechanizm jest podstawą normalnego funkcjonowania komórek i tkanek, w przypadku jego uszkodzenia następuje kaskadowe naruszenie reakcji biofizycznych i biochemicznych. Po ekspozycji na czynniki rakotwórcze, w pierwszej kolejności następuje naruszenie mechanizmu foldingu (zwijania) białek, co prowadzi do izotropizacji środowiska i pojawienia się elementów fotosyntezy w rakowej home [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Pracownicy i członkowie Rosyjskiej Akademii Nauk zwrócili się do ministerstwa zdrowia o uznanie nowej klasy leków. (…)
Twórca nowej klasy preparatów, członek-korepondent RAN Oleg Epsztejn opowiedział o odkryciu zjawiska fizycznego, które otrzymało nazwę „reliz-aktywności”. 
– Ten termin odzwierciedla pojawienie się, uwolnienie (release) aktywności w procesie wielokrotnego zmniejszania stężenia. W rezultacie substancja nie znika całkowicie, lecz przechodzi w inną formę fizyczną – reliz-aktywną formę substancji, własności której nie zależą od tego, czy w roztworze są obecne cząsteczki pierwotnej substancji, czy też nie. Ta aktywność jest związana z rozpuszczalnikiem, a preparaty wyprodukowane w takiej technologii nazywają się reliz-aktywnymi. - powiedział on.
[Na specjalnie zorganizowanej konferencji naukowcy z RAN] szczegółowo omówili odkrycie leków reliz-aktywnych, mechanizm ich działania, a także wyniki zastosowań klinicznych w takich dziedzinach medycyny jak gastroenterologia, neurologia, urologia, endokrynologia, pulmono [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Ettore Majorana był wybitnym włoskim fizykiem-teoretykiem. Specjalizował się w mechanice kwantowej i fizyce cząstek elementarnych. W 1938 roku, w wieku 32 lat, nagle zniknął bez śladu. Jeszcze na studiach mówili mi, że najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Jednak w 2011 pojawiły się dość mocne poszlaki , że uciekł do Ameryki Południowej – znalazło się zdjęcie, na którym widać kogoś bardzo podobnego, oraz świadek, który miał spotkać Majoranę w Wenezueli.
W zeszłym roku niezwykle celebrowany włoski filozof Giorgio Agamben wydał książkę o zniknięciu Majorany. Podał tam własną hipotezę: Zniknięcie słynnego fizyka było eksperymentem z mechaniki kwantowej. Oto streszczenie opublikowane w Il Manifesto:

In his book, “What is real?” the philosopher Giorgio Agamben proposes a new theory on the disappearance of a famous Italian physicist: that the whole thing was an experiment in quantum physics. (…)According to Agamben, his disappearance was a kind of philosophical protest against quantum mechanics, the fie [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Znów psychologia kwantowa

kwi 19
Będąc młodym fizykiem

Książka „Resocjalizacja przez sztukę sakralną w kontekście psychologii kwantowej”. Autor jest doktorem habilitowanym, pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego. Już kiedyś pisałam o psychologii kwantowej (wtedy chodziło o pewną habilitację, która dla odmiany nie doszła do skutku). Trzeba będzie stworzyć nową kategorię na blogu.

Ja się nie znam na psychologii, więc tylko krótko wspomnę, że Tomasz Witkowski jest psychologiem i autorem kilku książek, w których krytykuje różne nienaukowe trendy w psychologii.
Bardziej znam się na kwantach, bo w końcu jestem fizykiem. Nauka jak dotąd nie wykryła efektów kwantowych w jakkolwiek rozumianej psychologii. Nie wykryła efektów kwantowych w funkcjach fizjologicznych mózgu – są to procesy na tyle makroskopowe, że wystarczy je opisywać klasyczną fizyką. Dlatego mówienie o „psychologii kwantowej” to bełkot.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Szkolenie BHP

gru 12
Będąc młodym fizykiem

Tymczasem w Rosji, w Instytucie Fizyki i Nanotechnologii Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Petersburgu, na szkoleniu BHP uczono o oddziaływaniu telefonów komórkowych na biopole człowieka. Катастрофический пиздец, jak skomentował autor wpisu na fb, fizyk, były pracownik uczelni, obecnie doktorant na Uniwersytecie Maryland.

Biopole człowieka przed i po rozmowie przez telefon komórkowy. Podpisy po angielsku dla wygody internautów, źródło: facebook. Poniżej oryginalne zdjęcie z napisami rosyjskimi, źródło: vkontakte:

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Program „Sonda 2″ w TVP zapowiada odcinek o zderzaku Łągiewki. Jest mi z tego powodu bardzo smutno. Stara dobra marka Sondy jest używana bezmyślnie do reklamowania rzeczy, które nie są tego warte.

 
Pisałam o zderzaku Łągiewki wielokrotnie. Przypomnę w postaci najważniejszych pytań i odpowiedzi:
 
Pytanie: Czy zderzak Łągiewki łamie dotychczas znane prawa fizyki?
Odpowiedź: NIEOsoby związane z panem Łągiewką wielokrotnie sugerowały, że zderzak wprowadza jakąś nową fizykę, łamie dotychczas znane prawa fizyki. Miałoby to polegać na tajemniczym zanikaniu siły bezwładności. Normalnie, gdy rozpędzony samochód zderza się z przeszkodą, to siedzący w środku pasażer odczuwa szarpnięcie do przodu (tak naprawdę nadal porusza się z prędkością samochodu, podczas gdy samochód zostaje gwałtownie zatrzymany). Jeśli pasażer nie jest przypięty pasami, to może np. wypaść przez przednią szybę, a jeśli jest przypięty, to odczuje bolesne wrzynanie się pasów, które go przytrzymują. Jeśli samochód ma strefę zgniotu, to hamowanie jest mniej gwałtowne i pasażer odcz [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Obywatel Wajno

sie 14
Będąc młodym fizykiem

A. Wajno, „Kapitalizacja przyszłości”, „Woprosy ekonomiki i prawa” 2012 (А. Вайно, «Капитализация будущего», «Вопросы экономики и права» 2012) http://law–journal.ru/files/pdf/201204/201204_42.pdf  via scihumor.dirty.ru
Czy pamiętacie książkę Piotra Goćka „Demokrator”? Jej pierwsze wydanie kilka lat temu przeszło bez echa. Jednak drugie wydanie, czyjąś genialną decyzją wypuszczone tuż po Putinowskiej aneksji Krymu, leżało w Empiku w stosach naprzeciwko samiutkiego wejścia – jako proroczy bestseller. Brawurowe science-fiction, gdzieś między Lemem a Tatianą Tołstoj, opisuje jakby Rosję przyszłości.
Kraj rządzony przez Obywatela Szajdo.
Geniusza, wynalazcę. [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Na Onecie wywiad z aktorem Krzysztofem Pieczyńskim, znanym jako doktor Bruno z serialu „Na dobre i na złe”.
- Moja wizja ma niewielki odbiór, bo niewiele osób o niej wie. Zaprzestańcie nienawiści i dajcie mi media do dyspozycji.

(…)

 – Kościół też nie jest święty, bo przeszkadza w przyspieszonej ewolucji człowieka.
A jak miałaby ona wyglądać?
– Pozwoliłaby odzyskać piękno człowieka adamowego – takiego, jakim był Adam, pierwszy człowiek, który miał ciało ze światła. Kościół przeszkadza w odzyskaniu przez człowieka tej „szaty chwały”.
Ze światła?
– Każda cząstka materii, każdy elektron w atomie ma swoją równowartość matematyczną w cząstce światła. Nasze ciało może zostać przebudowane w zgodzie z boskim obrazem.
(…)
Jezus z Nazaretu mówi, że Chrystus jest substancją, która przenika wszystko i jest podstawowym budulcem życia – to jest Zjednoczone Pole Energii, czyli przestrzeń kwantowa.

Podziękowania dla Magdy Cz.

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Oto kolejny kandydat na obywatela Szajdo, tj. zbawiciela Rosji od zależności energetycznej. Czeczeński wynalazca perpetuum mobile, mieszkaniec Groznego, z wykształcenia reżyser. Pisze o nim Komisja do spraw Walki z Pseudonauką Rosyjskiej Akademii Nauk.
Wynalazek Musy Alisułtanowa rozreklamowała Rossijskaja Gazieta, oficjalny organ rządowy Federacji Rosyjskiej. Konstrukcję perpetuum mobile finansowało państwowe przedsiębiorstwo „Strojinwesticji” z branży „prac ogólnobudowlanych”.

Ma to być ” mini-elektrownia, która autonomicznie wytwarza i wysyła prąd „. Ustrojstwo ” łamie prawa ciążenia ziemskiego, tarcia, a także szereg praw Newtona i Pitagorasa” (to cytaty z Rossijskoj Gaziety).
Dalej zacytuję streszczenie Komisji: 
Jak zwykle w podobnych przypadkach, wynalazca opowiada rozdzierające duszę historie o tym, jak podsyłano do niego bandytów, aby wykradli ” sekret know-how i wykorzystali go „, jednak ” cała dokumentacja została ukryta w zaufanym miejscu „. Przy tym w planach samego Alisułtanowa jest posta [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

W różnych miastach w Polsce, w tym także w Warszawie, można już pić wodę prosto z kranu. W ten sposób znaleźliśmy się po cywilizowanej stronie świata i pewne problemy nas nie dotyczą. Tymczasem Komisja do spraw Walki z Pseudonauką Rosyjskiej Akademii Nauk musi wciąż walczyć z problemami starego świata, w którym kranówa nie nadaje się do spożycia bez przegotowania. Filtracja, przegotowywanie, dezynfekcja – to sprawa zrzucona na barki obywatela. Przedsiębiorstwo wodociągowe tymczasem podejmuje działania na całkiem innym froncie.
Właśnie niedawno pisałam o dziwnym zabobonie dotyczącym święconej wody, który pojawił się w Rosji. Z tego co pisze Komisja do spraw Walki z Pseudonauką, wynika jednak, że to chyba jakaś plaga. Komisja opublikowała w swoim serwisie - tak! ma specjalny serwis internetowy, istną kopalnię niezwykłości – taki oto tekst, napisany dość urzędowym językiem:
Jak powiadomił kierownik Państwowego Przedsiębiorstwa Unitarnego „Wodokanał Sankt-Petersburga” [opowiednik naszego MPWiKu, ale w scentralizowanej gospodarce ros [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu współorganizuje sympozjum Integracyjne podejście w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych i onkologicznych. Niestety nie wszycy zaproszeni prelegenci budzą zaufanie.
Dr Amit Goswami ma wygłosić wykład „Znaczenie i zastosowanie fizyki kwantowej w medycynie.”
Nie da się ukryć, że osiągnięcia mechaniki kwantowej okazały się podstawą wielu technologii wykorzystywanych w medycynie. Przede wszystkim, bez mechaniki kwantowej nie byłoby technologii półprzewodnikowych, a więc  wszelakich urządzeń elektronicznych. Nie byłoby laserów, z których korzysta się np. w chirurgii czy w pewnych rodzajach tomografii; lasery są też używane w nowoczesnej mikroskopii, w badaniach nad wnętrzem żywych komórek – a te badania przekładają się na wiedzę medyczną. Nie byłoby obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Nie byłoby metod przewidywania właściwości nowych związków chemicznych, a więc także nowych lekarstw. Dodajcie więcej, jeśli o czymś zapomniałam.
Czyżby o tym wszystkim chciał mówić dr Gos [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Był taki news swego czasu powtarzany w licznych mediach cerkiewnych: Rosyjscy naukowcy udowodnili, że zrobienie znaku krzyża zabija zarazki i zmienia właściwości wody.
Główną odkrywczynią jest inżynier elektronik Angelina Małachowska z laboratorium technologii medyczno-biologicznych w petersburskim Instytucie Naukowo-Badawczym Medycyny Morskiej i Przemysłowej. Jej afiliację podaje ta strona. Obecnie na stronie instytutu nie ma już tego laboratorium, ale web.archive.org pokazuje, że kiedyś było i czym się zajmowało: „Medyczne technologie rezonansowo-falowe”, „biofizyka elektromagnetycznych, kwantowo-optycznych i optycznych oddziaływań na organizm”, „fizjoterapia biorezonansowa, kwantowa i elektroimpulsowa”. Z daleka śmierdzi Oberonem lub czymś pokrewnym. Nic dziwnego, że laboratorium kilka lat temu zamknięto.
 Naukowcy badali skutki modlitwy „Ojcze nasz” i oddziaływanie znaku krzyża prawosławnego na bakterie chorobotwórcze. Do badania pobrano próbki wody z różnych miejsc – ze studni, [...]

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Jan Taratajcio to konstruktor mechanik – wynalazca różnych niezwykłych urządzeń, np. „generatora zdrowia”, działającego na zasadzie biorezonansu. Wynalazł też urządzenie produkujące darmową energię. Niestety na razie nie potrafi go uruchomić. Dlaczego takie urządzenia nie działają? Otóż nie działają, bo Fundacja Rockefellera w 1917 roku zlikwidowała eter. 
O tym i innych knowaniach dowiecie się z poniższego filmu. Dopóki go nie obejrzycie, nie zgadniecie, co było jednym z największych oszustw dokonanych na ludzkości.  

VN:F [1.7.2_963]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)